Ważne decyzje – wybór szkoły, czyli promocji czas zacząć

W planowaniu działań marketingowych placówki oświatowej oraz podejmowaniu optymalnych decyzji w tym zakresie niezbędne jest poznanie zasad funkcjonowania rynku edukacyjnego. Przy podjęciu decyzji należy kierować się głównie wiarygodnymi prognozami – trendami. Planowanie i podejmowanie decyzji warto wspomagać badaniami rynku edukacyjnego.

W ramach sieci wsparcia NAUKA ZAWODU wspólnie z uczestnikami kursu „Marketing edukacyjny” podjęliśmy w KOWEZiU próbę zbadania rynku edukacyjnego w zakresie wyboru szkoły ponadgimnazjalnej przez uczniów. Do tego celu już po raz drugi wykorzystałem ankietę „Ważne decyzje – wybór szkoły” i przygotowałem raport. Badania te zostały przeprowadzone w miesiącach listopad-grudzień 2015 roku (na terenie całego kraju) przez nauczycieli wśród uczniów i absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, w których pracują lub które wspierają. Udział w badaniu był dobrowolny. Wyniki zostały przesyłane elektronicznie poprzez zamieszczony na platformie edukacyjnej KOWEZiU kwestionariusz.

Cele ankiety i raportu to:

• próba uzyskania informacji na temat preferencji uczniów i absolwentów w wyborze szkoły/ścieżki edukacyjnej
  • poznanie trendów przy podejmowaniu decyzji o wyborze ścieżki kształcenia w skali całego kraju
  • umożliwienie wykorzystania wyników ankiety w planowaniu działań marketingowych, czyli stworzenia strategii szkoły do planowania działań organizacyjnych oraz realizowania promocji
  • stworzenie możliwości porównania własnych badań prowadzonych przez szkoły w tym zakresie do wyników próby badawczej w kraju
  • stworzenie punktu odniesienia do przyszłych badań dotyczących preferencji uczniów w celu wykorzystania ich w pracy szkoły oraz na szkoleniach związanych z marketingiem
  • wskazanie praktycznych sposobów uzyskiwania aktualnych źródeł informacji o preferencjach przy wyborze szkoły dla uczestników kursu „Marketing edukacyjny”.

Powstały raport przedstawia aktualną informację o tym, czym objęci badaniem uczniowie i absolwenci kierowali się podejmując decyzję o wyborze ścieżki kształcenia.

Raport ten jest materiałem, który może pomóc w planowaniu działań marketingowych (stworzeniu strategii promocji szkoły) oraz prowadzeniu ćwiczeń podczas szkoleń z zakresu marketingu edukacyjnego.

Charakterystyka uczestników ankiety

W ankiecie wzięło udział 825 uczniów i absolwentów szkół ponadgimnazjalnych z 13 województw.

wybór2

Reprezentowana forma kształcenia osób ankietowanych

Wykres 1. Reprezentowana forma kształcenia

Wiek (klasa) respondentów

Wykres 2. Charakterystyka uczestników ankiety

Wyniki zaprezentowane są w formie tabelarycznej oraz graficznej. Przy każdym pytaniu dodatkowo przedstawiono zestawienie 7 grup zawierających pokrewne szczegółowe wypowiedzi respondentów. W opracowaniu zrezygnowałem z ocen i komentarzy przedstawionych wyników badań, pozostawiając je Czytelnikowi i uczestnikom kolejnych edycji kursu „Marketing edukacyjny”. Poniżej wybrane elementy raportu „Ważne decyzje – wybór szkoły”.

Źródła informacji o szkole

Pytanie: Proszę podać z jakich źródeł Pan/Pani uzyskał/a informację o szkole średniej/ponadgimnazjalnej.

Przy możliwości udzielenia dowolnej liczby odpowiedzi, każdy z ankietowanych wskazał
średnio 3,2 źródła informacji.

Tabela 1. Pogrupowane źródła informacji o szkole

Wykres 3. Pogrupowane źródła informacji o szkole ponadgimnazjalnej

Wykres 4. Źródło informacji o szkole ponadgimnazjalnej (wskazania szczegółowe)

Co zadecydowało o wyborze szkoły średniej/ponadgimnazjalnej

Pytanie: Co w Pana/Pani przypadku zadecydowało o podjęciu decyzji o wyborze danej szkoły średniej/ponadgimnazjalnej. (Można wybrać dowolną liczbę odpowiedzi)

Przy możliwości udzielenia dowolnej liczby odpowiedzi, średnio każdy z ankietowanych wskazał 3,9 źródeł uzyskania informacji o szkole.

Liczba osób, która udzieliła odpowiedź a to pytanie: 808

Tabela 2. Pogrupowane przyczyny wyboru danej szkoły

Wykres 5. Pogrupowane przyczyny podjęcia decyzji o wyborze danej szkoły

Wykres 6. Co zadecydowało o wyborze danej szkoły (grudzień 2015)

Czynnik decydujący podczas wyboru szkoły

Pytanie: Jaki u Pani/Pana czynnik okazał się decydujący podczas wyboru szkoły (można zaznaczyć tylko jedną odpowiedź)       Liczba osób, która udzieliła odpowiedzi  na to pytanie: 808

Tabela 3. Pogrupowane czynniki decydujące o wyborze szkoły

Wykres 7. Pogrupowane czynniki decydujące o wyborze szkoły ponadgimnazjalnej

Wykres 8. Czynnik mający największy wpływ na wybór szkoły (procentowo)

Osoby podejmujące decyzje o wyborze szkoły 2015/2016

Pytanie: W jaki sposób została podjęta decyzja o wyborze szkoły?

Wykres 9. Osoby podejmujące decyzję o wyborze szkoły

W opracowaniu celowo zrezygnowano z oceny i komentowania wyników badań. Pozostawiając je Czytelnikowi oraz uczestnikom kolejnych edycji kursu „Marketing edukacyjny”.

Osoby zainteresowane szczegółowymi wynikami ankiety mogą zapoznać się z pełnym raportem zamieszczonym w sieci wparcia NAUKA ZAWODU:

RAPORT Z ANKIETY W ROKU SZKOLNYM 2015_16 – Ważne decyzje – wybór szkoły.pdf

Wyniki te można porównać z wynikami pierwszej ankiety zamieszczonej w raporcie:

RAPORT Z ANKIETY W ROKU SZKOLNYM 2014_15 – Ważne decyzje – wybór szkoły.pdf

Osoby zainteresowane zapraszamy do wzięcia udziału w przeprowadzeniu kolejnej trzeciej edycji ankiety  Ważne decyzje – wybór szkoły edycja 3 – 2016 rok

Zachęcamy także do komentowania przestawionych wyników na forum dyskusyjnym „Narzędziownia – nauki zawodu” w sieci wsparcia NAUKA ZAWODU

Forum dyskusyjne – Narzędziownia nauki zawodu

Bogdan Kruszakin