Platforma WikiVid – rozmowa Norbertem Orubą – rzecznikiem prasowym projektu

Świat, w którym czas i przestrzeń są iluzją a prędkość nie mierzy się w skali kilometrów czy mil na godzinę lecz w tempie transmisji danych do niedawna zarezerwowany był wyłącznie dla powieści fantastyczno-naukowych lat 80. Nie minęło wiele czasu i realia te stały się codziennością. Postępująca rewolucja technologii cyfrowych przyczynia się do zaniku granic dotychczas dzielących ludzi. Człowiek XXI wieku staje się w coraz większym stopniu istotą sieciową, poszukującą odpowiedzi na nurtujące go pytania nie w księgozbiorach bibliotek, szkołach czy na uniwersytetach, lecz w zasobach internetu.

Odpowiedzią na konieczność stałego samodoskonalenia są portale udostępniające otwarte zasoby edukacyjne umożliwiające samodzielną naukę w wybranej dziedzinie podane w postaci umożliwiającej szybkie i łatwe przyswojenie treści. Coraz większe znaczenie mają tutaj platformy edukacyjne zawierające zasoby w postaci filmów wideo. Bez wątpienia największym wydarzeniem w ostatnim okresie jest powstanie i rozwój platformy WikiVid, która pretenduje do miana lidera w dziedzinie udostępniania edukacyjnych materiałów wideo.
Na jakim etapie rozwoju jest obecnie WikiVid i jakie są plany jego rozwoju? Na to i inne pytania odpowiada Norbert Oruba – rzecznik prasowy fundacji WikiVid.

S.K. Czym jest WikiVid?

N.O. WikiVid jest interaktywną platformą edukacyjną powstałą z inicjatywy fundacji o tej samej nazwie. Środowisko sieciowe, które tworzymy, ma być wolne od treści o niskiej wartości merytorycznej, reklam czy też przekazów niezgodnych z zasadami etycznymi. WikiVid udostępnia internautom nieograniczoną przestrzeń na serwerach i konieczne techniczne wsparcie, dzięki czemu każdy człowiek odczuwający potrzebę dzielenia się wiedzą może współtworzyć WikiVid. Platforma WikiVid to przedsięwzięcie o charakterze międzynarodowym i rozwijana jest równocześnie w polskiej i niemieckiej wersji językowej.
Naszą dewizą jest powszechny dostęp do odnawialnych zasobów wiedzy z każdego zakresu. Działająca od roku platforma wideo jest głównym filarem kilku innych modułów, które już wkrótce umożliwią każdemu samodzielną edycję i zarządzanie treścią w internecie. To pierwszy etap rewolucji w podejściu do otwartych zasobów edukacyjnych i e-learningu.

S.K. Jak narodziła się idea stworzenia takiej platformy?

N.O. U podstaw naszego projektu leży idea zmiany edukacji, nie tylko w internecie. Wierzymy, że każdy człowiek ma prawo do dostępu do dziedzictwa naukowego zarówno wiedzy akademickiej jak i popularnonaukowej i praktycznej. W sieci brakuje stron interdyscyplinarnych, gromadzących w jednym miejscu wiedzę z różnych zakresów. Tym bardziej tej przekazywanej w sposób łatwy do samodzielnego przyswojenia. Chcemy, by WikiVid niwelował bariery, które dotychczas często hamują potrzebę i konieczność uczenia się przez całe życie. Nasza inicjatywa kierowana jest do każdej grupy wiekowej, każdego środowiska bez względu na wykształcenie, pozycję społeczną czy materialną. WikiVid ma również pobudzać ciekawość, chęć rozwoju i poznania otaczającego świata.

S.K. Dlaczego WikiVid stawia na materiały wideo?

N.O. Z uwagą obserwujemy trendy i kierunki rozwoju środowiska edukacyjnego w sieci. Zmiany te kreują użytkownicy, generując ruch na tych a nie innych portalach. Ostatnie lata pokazują wzrost popularności materiałów audiowizualnych oferowanych przez różne media. Internauci coraz wyżej oceniają przydatność edukacyjną wizualizacji treści. Sposób przekazywania wiedzy wpływa na ilość zapamiętywanych informacji, materiały filmowe są najbardziej efektywne. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom internautów. Nie odcinamy się jednak od innych form przekazu. Platforma WikiVid umożliwia również publikacje innych plików, takich jak ilustracje czy pliki tekstowe dołączane do filmów w formie załączników. Materiały takie mogą zawierać komentarz lub rozwinięcie treści prezentowanego wideo.

S.K. Kto decyduje o zamieszczeniu materiału na stronie?

N.O. Użytkownik, prowadzący swój kanał,. jest odpowiedzialny za publikowane treści. Zasady publikacji są szczegółowo opisane w regulaminie platformy. Warunkiem koniecznym jest wartość edukacyjna i nie ma tutaj ograniczenia związanego z dziedziną wiedzy, której film dotyczy. Przesyłane na serwer pliki wideo mogą być dowolnego formatu i posiadać dowolną długość. Wszystkie materiały zamieszczane w serwisie są na bieżąco sprawdzane przez dział support. Jeśli w dodanym materiale filmowym pojawią się treści budzące zastrzeżenia, to autor otrzymuje powiadomienie od pracownika supportu z prośbą o wprowadzenie korekty, a w rażących przypadkach film zostaje natychmiast usunięty. Jeżeli wideo odpowiada charakterowi platformy i jest wartościowe merytorycznie, zostaje opublikowane w jednej z kategorii tematycznych.

S.K. W jaki sposób katalogowane są zasoby?

N.O. Platforma zawiera już kilka tysięcy filmów. Aby płynnie poruszać się po tak rozbudowanej, wielotematycznej bibliotece konieczny jest sprawny i intuicyjny system nawigacji. Zasoby platformy porządkowane są w kategorie naukowe, techniczne lub praktyczne, których obecnie jest ponad 40. Przyjęte kategorie dotyczą zarówno wiedzy naukowej, jak i dziedzin technicznych oraz zagadnień popularnonaukowych oraz poradników praktycznych. Każda kategoria posiada także podkategorie, co ułatwia wyszukiwanie szczegółowych treści. Internauci odwiedzający stronę już po chwili mogą dotrzeć do poszukiwanych zasobów, mogą również skorzystać z wyszukiwarki, wpisując określoną frazę. Użytkownik udostępniający własne filmy proszony jest o dokonanie krótkiego opisu treści i wskazanie słów kluczowych – tagów, co dodatkowo ułatwia jego późniejsze wyszukiwanie.

S.K. Jakie jeszcze funkcjonalności znajdziemy na platformie?

N.O. Poza wymienionymi już wcześniej funkcjami, platforma wyposażona została w wiele nowatorskich rozwiązań. Szczególnie ceniona przez użytkowników jest lista życzeń, czyli miejsce, w którym każdy zaproponować może autorom określoną tematykę filmów. Pojawiające się tutaj sugestie lub prośby znacząco motywują twórców. Wprowadzenie takiego rozwiązania daje wszystkim użytkownikom możliwość decydowania o tym, jakiego rodzaju wiedza powinna się znajdować na platformie. Innym interesującym rozwiązaniem jest możliwość dodania spisu treści do przesyłanego filmu. Rozwiązanie takie znacząco ułatwia posługiwanie się filmem płynnie przechodząc do tych jego fragmentów, które są szukane. Platforma umożliwia również kilka form zarobkowania poprzez system dotacji czy włączenie opcji reklam. Warto wspomnieć, że użytkownik decydujący się na osiąganie zysku finansowego ze swego kanału otrzymuje całość uzyskanych środków, WikiVid nie pobiera żadnych opłat czy prowizji.

S.K. Jak serwis wygląda pod względem technicznym?

N.O. WikiVid został napisany od podstaw na autorskiej platformie programistycznej. Wykorzystanie nowoczesnych technologii zaowocowało wieloma niespotykanymi rozwiązaniami. Pod przejrzystym interfejsem kryje się niezawodność, szybkość działania oraz obsługa wielu języków. Platforma jest w pełni responsywna. Ponadto umożliwia pracę innych deweloperów poprzez API i posiada osobny serwer pozwalający na konwersję plików. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek błędów użytkownik może skontaktować się z działem support, który bezzwłocznie podejmuje działania mające zażegnać kłopotliwą sytuację. Support jest wielojęzyczny, dzięki czemu użytkownik zawsze może się komunikować w swoim języku.

S.K. Jaki jest odbiór WikiVid w środowisku edukacyjnym?

N.O. WikiVid jest serwisem non-profit i ma charakter prospołeczny, dzięki czemu spotykamy się z życzliwością i sympatią środowisk edukacyjnych. Bywamy zapraszani na konferencje i spotkania z nauczycielami, dzięki czemu utrzymujemy kontakt nie tylko w formie online. Również środowiska akademickie udzielają wsparcia naszej działalności. Często spotykamy się z zainteresowaniem mediów. Dotychczas informacje o WikiVid pojawiły się na łamach dużych serwisów informacyjnych oraz w portalach i czasopismach edukacyjnych. To dla nas znak, że zmierzamy w dobrym kierunku. Wszystkim bardzo dziękujemy za każdy miły gest przyczyniający się do rozwoju serwisu. Jednak istniejemy nie dla środowiska edukacyjnego, lecz dla każdego, indywidualnego człowieka poszukującego wiedzy. Edukacja to przecież nie tylko szkoła…

S.K. Jakie są plany rozwoju serwisu?

N.O. Obecnie nasz zespół kończy prace związane z kolejnymi wersjami językowymi platformy wideo. Oprócz dostępnych już platform polskiej i niemieckiej, uruchomimy wersję rosyjskojęzyczną i ukraińską. Zamierzamy nadać projektowi wymiar globalny i systematycznie otwierać się będziemy również na internautów z kolejnych regionów świata. Prowadzone są prace nad kolejnymi narzędziami edycji i zarządzania treściami edukacyjnymi w internecie. Już w lutym tego roku planowane są testy drugiego modułu o nazwie WikiBook. Będzie to edytor online umożliwiający tworzenie, hosting i kolportaż autorskich multibooków i e-booków. Wierzymy, że konsekwencja w realizacji zamierzonych celów pozwoli nam stworzyć prawdziwe, międzynarodowe centrum OZE i edukacji online. Jesteśmy otwarci na współpracę z wszystkimi osobami i środowiskami, którym bliska jest idea wolnej i otwartej edukacji. Zapraszamy do korzystania z możliwości, jakie daje WikiVid. Wspólnie już dzisiaj możemy tworzyć edukację jutra!

S.K. Dziękuję za rozmowę i odsyłam zainteresowanych na stronę www.wikivid.eu

Z Norbertem Orubą – rzecznikiem prasowym WikiVid rozmawiał Szymon Konkol

Wywiad uprzednio opublikowany został na łamach portalu INNPoland (http://szymonkonkol.innpoland.pl)

 

Dodaj komentarz